Nyheder

Kæmpe fejring af faglærte til Fagenes Fest

Det blev en festlig aften, da Fagenes Fest løb af stablen i Musikhuset Esbjerg torsdag den 3. november. 

Teatersalen i Musikhuset Esbjerg var fyldt med omkring 450 unge, forældre og virksomheder, der uddanner elever. Alle var kommet for at hylde de unge, som har færdiggjort en teknisk erhvervsuddannelse på Rybners Tekniske Skole eller AMU Vest i løbet af det sidste år. 

web6 legater.jpg
Nogle af årets legatmodtagere. 

Mikkel Kessler holdt festtalen, hvor han havde godt fat i publikums opmærksomhed med anekdoter fra sin boksekarriere og ved at drage paralleller mellem boksningen og det at klare sig i livet og på arbejdsmarkedet med for eksempel pointen ”What doesn’t kill you, makes you stronger”

Desuden gav BLAK fem numre, deriblandt landeplagen Nede Mette.

Kenneth Jonassen fra Skala.fm bandt på humoristisk vis de mange indslag fra prisoverrækkelser til musik sammen blandt andet krydrede med videoer fra nogle af legatmodtagernes hjem eller arbejdsplads. 

Den mest prestigefyldte pris gik til smed Daniel Berthelsen, som er uddannet ved Harsø Maskiner A/S i Fåborg i Varde Kommune. Vinderne af legaterne kom fra så stort et område som Skjern i Nord, Ribe i Syd, Vejen i øst og Fanø i Vest. 

web2 Årets håndværker Daniel Berthelsen.jpg
Årets Håndværker 2016: Smed Daniel Berthelsen. 

Se alle vinderne her: 

  • Årets håndværker: smed Daniel Berthelsen fra Harsø Maskiner
  • Årets læreplads: Hydra-Grene A/S
  • Årets faglærer: smedefaglærer Jan De Lasson Johansen fra Rybners Tekniske Skole
  • Årets fighter (Esbjerg Ugeavis' legat): maler Karina Lang Foss Larsen fra Malerfirmaet Asberg Olesen
  • Årets kammerat (Statoils legat): teknisk designer André Reinhold Andersson fra Viking Life-Saving Equipment

Legaterne gik til:

  • Nymindegab Kros rejselegat: Trille Lassen fra Henne Kirkeby Kro
  • LO Vest - Esbjerg, Vejen, Billund, Varde og Fanøs "På trods af"-legat: tømrer Nanna Siig Memhave Nygaard fra Erik Schmidt Tømrer og Snedkerfirma.
  • Danbor A/S's legat: smed Grzegorz Ostrowski fra Gantech A/S
  • Esbjerg Havns legat: maler Andrea Lindberg Mathiasen fra Fanø Farver
  • Muffbyg A/S-legatet: tømrer Anders Nikolajsen fra Nem Byg A/S
  • Tonny Nielsen-legatet: tømrer Simon Bojesen fra Erik Andersen A/S

Legater fra Lida & Oskar Nielsens fond:

  • Mekaniker Søren Stokholm fra City Auto Service
  • Ernæringsassistent Laura Steinyer Sindum fra Strandbykøkken Esbjerg Kommune.
  • Bygningsstruktør Jesper Siebert fra Bo Michelsen A/S
  • Murer Jakob Rasksen fra Murermester Jan Qvist
  • Ernæringsassistent Dorte Øland Matthisson, GVU-elev

Legater fra banker:

  • Nykredit: Frisør Henrikka Knippel Heesgaard fra I.C. Hairstyle
  • Arbejdernes Landsbank: Smed Jacob Christensen fra SubC Partner
  • Spar Nord Esbjerg: Tømrer Daniel Paulsen fra Brdr. Færgemann
  • Sparekassen Kronjylland: Ernæringsassistent Maja Skov fra Sydvestjysk Sygehus
  • Den Jyske Sparekasse: Tjener Andreas Lyhne fra Hotel Britannia, Esbjerg
  • Sydbank: Elektriker Henrik Hougaard fra Caverion Danmark

web5 Kessler.jpg
Mikkel Kessler

web4 publikum.jpg
Der var godt fyldt op i teatersalen i Musikhuset Esbjerg.