Nyheder

Fagenes Fest hyldede alle de nye faglærte

Musikhusets teatersal dannede en flot ramme om den 14. udgave af det festlige arrangement, som ca. 500 deltog i - heraf 100 unge, som har færdiggjort en teknisk eller merkantil erhvervsuddannelse på Rybners Tekniske Skole, Rybners Handelsskole eller AMU Vest i løbet af det seneste år.

IMG_0690-web.jpgIkke-navngivet-2-web.jpg
Stand up-komiker Simon Talbot gav den gas med en ordentlig omgang håndværkerhumor og det, der er værre, mens han foldede ansigtet i de mest underlige positurer.

De mange overrækkelser blev bundet sammen af en humoristisk Kenneth Jonassen fra Skala.fm krydret med sjove filmklip fra et par af legatmodtagernes hjem eller arbejdsplads.

Samtlige 100 nye faglærte modtog en gaveæske med et flot bronze emblem med symbolet "Faglært håndværker" og en goodiebag med vin og gavekort til en samlet værdi af ca. 1000 kr.

IMG_0865-web.jpg

Den mest prestigefyldte pris, Årets håndværker, gik til tømrer Sander Steentoft, som er uddannet ved Jensen & Jensen i Esbjerg.

- Det er et flot arrangement og et flot fremmøde, men husk: vi har en sal, hvor der kan være 1100 personer, sagde borgmester Johnny Søtrup, inden han overrakte prisen til Sander.

Vinderne af legaterne kom fra så stort et område som Haderslev i syd, Vejen i øst, Varde i Nord og Esbjerg i vest.

Ikke-navngivet-1-web.jpg

Fakta: Fagenes Fest arrangeres af Esbjerg Håndværker- og Industriforening, De Faglige Organisationer, Rybners og AMU Vest

  • Årets håndværker: tømrer Sander Steentoft fra Jensen & Jensen, Esbjerg
  • Årets læreplads: Caverion Esbjerg
  • Årets faglærer: Per Damm fra Lager og logistik-afdelingen på Rybners Tekniske Skole
  • Årets fighter (Ugeavisen Esbjergs legat): mekaniker Henrik Haar Andersen fra CarPeople, Esbjerg
  • Årets kammerat (LO Legat): elektriker Michael Gandil Nielsen fra Lindpro, Esbjerg

Legaterne gik til:

  • Nymindegab Kros rejselegat: tjener Lennie Goth Nissen fra Hotel Britannia, Esbjerg
  • NorSea Group Denmark: smed Mike Ivang Påske fra K.P.Service ApS, Rødding
  • Esbjerg Havns legat: smed Dennis Pedersen fra Semco Maritime, Esbjerg
  • Muffbyg A/S-legatet: tømrer Kasper Gudsø Jantzen fra Tømmer Finn Christensen, Esbjerg
  • Tonny Nielsen-legatet: smed Steffen Voss Blicher fra Granly Steel A/S, Esbjerg

 Legater fra Lida & Oscar Nielsens Fond (5000 kr. til hver):

  • Tømrer Andreas H. Bech Sørensen fra Skads Tømmer & Maskinsnedkeri
  • Tømrer Dan Damgaard fra Carton Byg, Esbjerg
  • Tømrer David Radoor Pedersen fra Maskinsnedkeriet Phønix Brdr. Iversen, Varde
  • Murer Jens Holt Sørensen fra Bent Sørensen, Brørup
  • Tømrer Morten Jørgensen fra Tonnesen Byg ApS, Esbjerg
  • Vvs’er Ronni Birkekjær N Kristoffersen fra Holsted VVS ApS

 Legater fra banker:

  • Nykredit: elektriker Jesper Nielsen fra TS Tech, Esbjerg
  • Arbejdernes Landsbank: lager- og terminaluddannelsen, Maja Udengaard Hoffmann fra Solar, Vejen
  • Spar Nord Esbjerg: maler Alexander Andreasen fra Asberg Olesen Ribe
  • Sparekassen Kronjylland: tømrer Tommy Dockweiler fra SB Tømrer, Haderslev
  • Den Jyske Sparekasse: ernæringsassistent Pia Marie Hansen fra Områdecenter Hedelund, Esbjerg
  • Sydbank: frisør Christina Tradsborg Poulsen fra Hairplay i Esbjerg

IMG_0866-web.jpgIMG_0872-web.jpg

IMG_0790-web.jpg